Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

Köşe Yazısı - VATAN SEVGİSİ İMANDANDIR - Kızılören İncesu Kayseri
   
 

Nevzat AKTAŞ ¬

Nevzat AKTAŞ

 VATAN SEVGİSİ İMANDANDIR

 Yazı Boyutu

 Tarih : 11.05.2010 - 16:23:46 


“İki göze cehennem ateşi dokunmaz: Allah korkusundan ağlayan göz ve Allah yolunda nöbet bekleyerek geceleyen göz 


VATAN SEVGİSİ İMANDANDIR1

Peygamberimiz (sav) müşriklerin baskısı yüzünden Mekke’yi terk edip Medine’ye hicret etmek zorunda kaldığında şehrin çıkışında Mekke’ye doğru bakarak gözleri dolu dolu olduğu halde “"Ey Mekke, sen Allah katında yeryüzünün en hayırlı ve bana en sevimli yerisin; eğer çıkmak zorunda bırakılmasaydım, senden ayrılmazdım",” der. Baskılar yüzünden vatanından ayrılan efendimiz daha sonra Mekke’nin fethi ile vatanına yeniden kavuşmuş tüm hicret edenlerle birlikte vatan hasretini giderebilmiştir.

            Vatanına çok düşkün olan peygamberimiz bu duyguyu “vatan sevgisi imandandır” diyerek tarihe kazımış ve bu konuda Müslümanlara örnek olmuştur. Gerçektende insanlarda doğuştan gelen vatanına ve milletine ait olma, onlara düşkün olma, onları koruma duygusu vardır.

            Vatanı sevmeyi emreden dinimiz elbette ki onu korumayı da emretmiş ve bu uğurda verilen mücadeleyi kutsal görmüştür. İslamiyet’ten başka hiçbir dinde vatanını korumak kutsanmamış vatanını savunurken ölen insanlar şehit olarak adlandırılmamıştır. Hatta sadece yurt savunması sırasında değil kişinin kendi namusunu ve tarlasını, toprağını savunurken ölmesi bile dinimizde şehitlik olarak bahsedilmiştir. Bu hususta peygamberimiz şöyle buyurur: “Bir kimse kendini, dinini, namusunu ve malını korurken öldürülürse şehittir”( Tirmizi, Diyat / 22)

            Milletimizin vatanına olan düşkünlüğü tarih boyunca büyük destanlar yazmasına, savaşlarda insanlığa kahramanlık nasıl olur öğretmesine vesile olmuştur. Vatanına bu kadar düşkün olan milletimiz vatanını koruyan askerlerini de Mehmetçik olarak adlandırmıştır ki anlamı küçük Muhammed demektir. Asker ocağını da “peygamber ocağı” olarak adlandırmıştır.

             Vatanını savunmak için askere gönderilen gençlerimiz ise davul zurna eşliğinde vatan borcu denilerek asker giderler. Savaşta düşmandan kaçmak kanunlarımıza göre suç olduğu gibi dinimize göre de büyük günahlar arasında yer alır. Vatan savunmasına bu kadar önem veren dinimiz vatanî görevi yapmayı çok kutsal kabul eder. Peygamberimiz (sav)’in nöbet tutmakla ilgili birçok hadisleri vardır bunlardan bazıları şöyledir:

"Allah yolunda bir gece nöbet (ribât) beklemek bir ay'ı oruç ve ibâdetle geçirmekten daha hayırlıdır. Ölürse dünyada yaptığı ameli ve rızkı devam eder. Kabir azâbından da emin olur” (Buhârî, Cihâd 73; Müslim, İmâre 163; Nesâî, Cihad 39; Tirmizî, Fedâilu’l-Cihad 2; İbn Mâce, Cihad 7)

"Allah yolunda sınırda bir gün bile nöbet tutmak, dünyadan ve dünyada bulunan her şeyden daha hayırlıdır. Birinizin cennette kamçısının yeri, dünyadan ve dünyada bulunan her şeyden daha hayırlıdır. Kulun, Allah yolunda savaş için her yürüyüşü, dünyadan ve dünyada bulunan her şeyden daha hayırlıdır.(Buhârî, Cihad, 6, 73, Bed’ü’l-Halk 8, Rikak 2; Müslim, İmâre 113-114; Tirmizî, Fedâilu’l-Cihad 17, 25, Tefsîr Sûre 3, 22, 56/1; İbn Mâce, Zühd 39.)

“İki göze cehennem ateşi dokunmaz: Allah korkusundan ağlayan göz ve Allah yolunda nöbet bekleyerek geceleyen göz.( Tirmizî, Fezâilü’l-Cihad 12)

“Bir gündüz ve gece ribat yapmak (Allah yolunda nöbet beklemek) bir aylık nafile oruç ve namazdan daha hayırlıdır. Ölse bile bu işlediği amelin sevabı kesilmez. Bununla rızıklanır, fitnecilerden korunur.” (Müslim, İmâre 163, Hadis no: 1913)

Allah yolunda nöbet tutmanın bereketinden böyle söz eden dinimiz, Allah yolunda savaşarak (cihad ederek) şehit olanların durumunu ise Yüce Allah’ın buyrukları olan ayet-i kerimelerde şöyle anlatmaktadır:

Ve sakın Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyin; hayır onlar diridirler. Fakat siz bunun şuurunda değilsiniz. (Bakara/154)

Allah yolunda öldürülenleri sakın ‘ölüler' saymayın. Hayır, onlar Rableri katında diridirler rızıklanmaktadırlar. Allah'ın kendi fazlından onlara verdikleriyle sevinç içindedirler. Onlara arkalarından henüz ulaşmayanlara müjdelemeyi isterler ki onlara hiçbir korku yoktur mahzun da olacak değillerdir. Onlar Allah'tan bir nimeti bir fazlı (bolluğu) ve gerçekten Allah'ın mü'minlerin ecrini boşa çıkarmadığını müjdelemektedirler. (Âl-i İmran/169-171)

Öyleyse, dünya hayatına karşılık ahireti satın alanlar, Allah yolunda savaşsınlar; kim Allah yolunda savaşırken, öldürülür ya da galip gelirse ona büyük bir ecir vereceğiz. (Nisa/74)

Tüm askerlerimize vatani görevlerinde başarılar dilerken Allah dönüşten ve sıradan mahrum etmesin diyor şehitlerimizin ise ancak mahşer gününde şefaatlerini umuyoruz.

 

1- vatan sevgisi imandandır hadis-i şerifi hakkında sahih olmadığı, peygamberimizin söylemediği gibi bazı düşünceler vardır, ancak bu söz bir çok dini kaynakta geçtiği gib islam âlimlerinin en büyüklerinden ve ikinci bin yılın müceddidi olan İmam-ı Rabbani Hazretlerinin, mektubat kitabının 155. mektubunda ve evliyanın büyüklerinden Mevlana Celaleddin  hazretlerinin Mesnevi’sinde geçer."

 


 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 17 Puan Verildi
 Kaynak :  .

 Kategori  Köşe Yazısı

2743 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 1 )   

 yasin şirin

Tarih : 17.05.2010 23:34:47  

  vatan toprağı kutsaldır kaderine terk edilemez..

Cevapla


ellerine sağlık hocam bu vatan lay lay lom gelmedi bugünlere çok güzel bir makale yazmışssınız tekrar teşekkrler ..


İp Adresi Kayıtlı   

Sayfa  

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

 
 
 

 Köşe Yazıları

Prof. Mehmet ERDOĞAN

Prof. Mehmet ERDOĞAN ¬
Teravih Namazı

Mehmet BOZYER

Mehmet BOZYER ¬
SEVGİ VE DOSTLUK

Mahmut  KINAR

Mahmut KINAR ¬
ALIN YAZISI

Nevzat AKTAŞ

Nevzat AKTAŞ ¬
ÖZTÜRKÇE KIZ ÇOCUK İSİMLERİ

Mustafa  KAYAR

Mustafa KAYAR ¬
İŞTE 2015 ASGARİ ÜCRET

Adem TAĞMAN

Adem TAĞMAN ¬
FARKINDA MISINIZ?

Ahmet KAYAR

Ahmet KAYAR ¬
İslam Toplumunun İnşasında Hz. Peygamber (sav)’in Uygulamaları

Mustafa ÖTER

Mustafa ÖTER ¬
ÇEVRE VE ÖNEMİ
 
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 25
 Bugün : 79
 Dün : 152
 Toplam : 369921
 Ip No : 54.158.143.40
     
 

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.6762 2.6811
  Euro 2.1516 2.1658
 
 Hava Durumu 


SPOR | GÜNCEL | KOCAOGLAN İLKOKULU | HABERLER | DÜĞÜNLERİMİZ | OKUYANLARIMIZ | SİYAH-BEYAZ HALLERİMİZ | GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ | VEFAT EDENLER | FOTO GALERİMİZ | KOCAOGLAN | KÜLTÜR | Gizlilik Politikası


 
 

   © Copyright - 2009- Kızılören İncesu Kayseri - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.

0,28 saniye.